تبلیغات
راه در جهان یکی هست و آن راه راستی است - روانشناسی پول
پنجشنبه 2 تیر 1390

روانشناسی پول

   نوشته شده توسط: مهدی بختیاری    نوع مطلب :مقالات بانکداری ،

در مطالعات و تحقیقات علمی پیشین همیشه ورود به  3 موضوع ممنوع تلقی می شده است . جنگ ، روابط جنسی و پول ، اما امروزه شاهدیم که محققان بسیاری در این سه حوزه به تحقیق و نظریه پردازی اشتغال دارند .....

پول به عنوان یکی از مهمترین اختراعات تاثیرگذار بر زندگی همواره مورد علاقه نظریه پردازان در علوم مختلف بوده است . امروز به همت محققان تحقیقاتی در خور توجه در زمینه پول صورت پذیرفته است . یکی از رویکرد این توجه به موضوع پول پرداختن به " روانشناسی پول است . دانشی میان رشته ای که در مرز بین کسب وکار و روانشناسی به مطالعه    می پردازد.

به طور کلی چند گروه به پول علاقه نشان می دهند که شامل دیدگاه های زیر است .

1-  ادیان : ادیان هریک نظرات خود در مورد پول را در شریعت بیان کرده اند و در کتب و منابع خود در خصوص ثروت و پول نظر داده و چارچوبهایی را مشخص کرده اند .

2-  اقتصاد دانان : این گروه البته بیشتر به موضوع نقدینگی و اثرات آن بر اقتصاد نظر دارند و با تئوریهای خود در خصوص نقدینگی و پول سعی دارند ضمن تحلیل و بررسی رویدادهای اقتصادی در سطح خرد و کلان تا حد ممکن ان را مدیریت و حتی پیش بینی نمایند .

3-  جامعه شناسان : این گروه نیز علاقمند هستند تا بدانند چه کسی پول دارد ؟ اختلافات طبقاتی حاصل از داشتن یا نداشتن پول چیست ؟ هر طبقه چه رفتارهایی دارد و ....

4-  روانشناسان پول : این گروه هم در پی کشف مشکلات ذهنی در خصوص پول اند . به عنوان مثال یکی از موضوعات مورد علاقه این گروه کشف بیماریهای روانی مربوط به پول است .

 

روانشناسی پول و بیماری روانی مربوط به پول :

   در این مجال کوتاه نظری کوتاه به برخی از ابعاد روانشناسی پول خواهیم داشت . همانطور که اشاره شد یکی از موضوعات مورد علاقه در این حوزه ،بیماریهای روانی مربوط به پول است . یکی از تست های رایج در این بخش تست MBBS است . در این تست که از سال 1984 با 11 هزار تحقیق میدانی استحکام علمی خود را حفظ کرده است ، یکی از مراجع اصلی برای شناخت بیماریهای روانی مربوط به پول است . در این تست 6 بیماری روانی در خصوص پول مورد آزمایش قرار می گیرد . وسواس پولی ، تمایل به نگهداری پول ، پول همیشه کم است ، پول به عنوان منشا قدرت ، دیدگاه امنیتی به پول و نهایتا پول تابع تلاش و توانایی از جمله موضوعاتی است که فرد با انجام این تست می تواند در مورد نگرش خود به پول آنها را دریابد . به هر 6 عامل 10 سئوال اختصاص داده شده است . کسب نمره بین 35 تا 70 وضعیت نرمال و در غیر اینصورت حکایت از نوعی بیماری روانی نسبت به پول دارد .

 

روانشناسی پول و تفاوت های زنان و مردان :

یکی دیگر از موضوعاتی که در روانشناسی پول بدان پرداخته می شود تفاوت دیدگاه زنان و مردان نسبت به پول است . این تفاوت دیدگاه در جدول زیر خلاصه شده است .

زنان

مردان

ارزش پول به چیزی است که می توان با آن خرید

پول به خودی خود ارزشمند است

احساس کنترل کمتر روی آینده مالی

احساس کنترل بیشتر روی زندگی مالی

شاخص دغدغه پولی پائین تر

شاخص دغدغه پولی بالاتر

کیفی فکر می کنند

کمی فکر می کنند

 

روانشناسی پول و هدیه :

موضوع دیگر و مرتبط  با مسئله روانشناسی پول مسائل مربوط به هدیه است . جالب است بدانیم که میزان هدیه دادن یکی از شاخص شناسایی جوامع مدرن از سنتی است . میزان هدیه در جوامع سنتی بسیار بالاتر از جوامع مدرن است چرا که در این جوامع هدیه هنوز کارکردهای خود را از دست نداده است . در جهان امروز 5 درصد درآمد خانواده ها در جهان صرف خرید هدیه می شود . در این میان زنان 5 برابر مردان هدیه می دهند اما ارزش هدایای مردان و زنان برابر است . نکته آن است که زنان برای ایجاد روابط بهتر هدیه می دهند و مردان برای اثبات یا نشان دادن موقعیت خود.

 

روانشناسی پول و پس انداز :

میزان پس انداز از منظر روانشناسی پول از طریق فرمول زیر محاسبه می شود .

پس انداز = توانایی + تمایل       

  در این فرمول توانایی تابع افزایش درآمد است . تمایل یا خواست فرد تابع هراس از آینده نامطمئن ، ذهنیت و نیاز به حجم زیاد پول در آینده برای خریدهای کلان تر مانند خانه است .

به طور معمول 4 مکانیزم پس انداز در انسانها قابل شناسایی است . فروش دارایی ها ، کاهش هزینه ، کاربیشتر و قرض گرفتن . این نمودار که حاصل تحقیقات در کشورهای مختلف جهان است نشان می دهد که انسانها رفتار قرض خود را در طول زندگی زیاد تغییر نمی دهند . اما با افزایش سن بیشتر به کاهش هزینه ها اقدام می کنند . این امر در خصوص کار بیشتر نمود بیشتری دارد . یعنی افراد کار بیشتر را یکی از راههای افزایش قدرت پس انداز می دانند . اما فروش دارایی در افراد کم سن و سال یکی از راهکار دست یافتن به حجم خاصی از پول است اما در بزرگسالان این روند به شدت کاهش می یابد .

 

 

روانشناسی پول و حسابهای ذهنی :

 

  یکی از جالب ترین مسائل دیگر مربوط به روانشناسی پول مفهوم حسابهای ذهنی است . برای پرداختن به این موضوع به مثال زیر توجه کنید .

فرض کنید شبی به همراه چند نفر از دوستان راهی تماشای فیلم در سینما می شوید . وقتی بلیط را می خرید بر اثر شلوغی قبل از ورودی سینما بلیط ها را گم می کنید . احتمال اینکه برگردید و دوباره بلیط بخرید چقدر است ؟ حالا فرض کنید همین مبلغ بلیط را در راه سینما گم کنید . آیا باز بلیط می خرید یا  منصرف شده به خانه بر می گردید ؟ تحقیقات نشان می دهد 48 درصد کسانی که بلیط را گم می کنند دوباره بلیط می خرند و فیلم را می بینند . در حالی که 85 درصد کسانی که پول را گم می کنند بلیط گرفته و به سینما می روند . این مثال نشان دهنده آن است که انسانها در ذهن خود ترازنامه ای دارند که سرفصل های مشخصی دارد . به عنوان مثال فردی که بلیط را گم می کند برای دیدن فیلم دوبار سرفصل تفریح را بدهکار می کند اما کسی که پول را گم می کند آن را از سرفصل اشیای گم شده بر می دارد . همین تئوری است که برخی تئوریهای اقتصادی در مورد انسان را با اشکال مواجه می کند . در حالی که پولی که از دست می رود میزان مشخص و ثابتی است . نکته پایانی در این خصوص آنست که انسانها باید بدانند چند وقت یکبار حساب ذهنی خود را می بندند . می دانستید چرا روزهای بارانی اینقدر مسافر در خیابانهامی ماند ؟ به دلیل آنکه به علت بارانی بودن رانندگان تاکسی کرایه بیشتری می گیرند و زودتر از معمول حساب درآمد را در ذهنشان می بندند و بدین ترتیب بقیه روز را در خانه می گذرانند این در حالی است که انسانهای موفق هر 10 تا 15 سال حساب ذهنی خود را می بندند .

   روانشناسی پول یکی از دانش هایی است که می تواند به ما در مدیریت باور و نگرش هایمان در مورد پول به عنوان تاثیرگذارترین منبع در اختیارمان کمک کند . از سوی دیگر این دانش به ما بانکی ها که در تلاشیم تا مشتریان را جذب کرده و پولهایشان را مدیریت کنیم نیز می تواند کمک شایانی باشد .

 

 

 

منبع:http://bsm.persianblog.ir


مرجع كد موزیك و قالب وبلاگ

ساخت كد آهنگ ساخت كد آهنگ