تبلیغات
راه در جهان یکی هست و آن راه راستی است - بزرگترین بانك جهان
شنبه 21 خرداد 1390

بزرگترین بانك جهان

   نوشته شده توسط: مهدی بختیاری    نوع مطلب :

 

بانک آمریکا یک شرکت خدمات مالی است که از لحاظ دارایی بزرگ‌ترین کمپانی هلدینگ بانکی

 در آمریکا محسوب می‌شود. این بانک مشتریانی در بیش از 150 کشور دنیا داشته و تقریبا‌ با 99 درصد از 500 شرکت برتر فورچون آمریکا و 83 درصد لیست فورچون جهانی ارتباطات مالی دارد.


در سال 2010 این بانک به عنوان پنجمین کمپانی آمریکا از لحاظ درآمد معرفی شد که در میان شرکت‌های غیرنفتی، پس از والمارت رتبه دوم را برای این بانک رقم می‌زد. همچنین مجله فوربز بانک آمریکا را در رتبه سوم بهترین کمپانی‌های بزرگ جهان قرار داد.
خریداری شرکت بزرگ «مریل لینچ» در سال 2008، این بانک را به بزرگ‌ترین بنگاه مدیریت دارایی جهان و یکی از سردمداران سرمایه‌گذاری بانکی در جهان تبدیل کرد.
بانک آمریکایی در سال 1874 میلادی در شهر شارلوت تاون آمریکا تاسیس شد. پس از چندین بار تغییر نام، «آمادئو جیانینی» در سال 1904 آن را خریداری کرد و نام آن را بانک ایتالیا گذاشت. هدف او ایجاد یک بانک برای مهاجرانی بود که نمی‌توانستند از خدمات سایر بانک‌ها استفاده کنند.......

 

 

بانک ایتالیا که دفتر مرکزی‌اش در سان‌فرانسیسکو قرار داشت، در جریان زمین لرزه سال 1906 شدیدا آسیب دید، ولی جیانینی جزو معدود بانکدارانی بود که توانست تمامی ‌پول‌های بانکش را از میان شعله‌های آتش بیرون کشیده و نجات دهد. پس از چند روز او شروع به وام دادن آن پول‌ها به زلزله زدگان کرد. با بازگشت آن پول‌ها، او قدرت و اعتبار بیش از حدی به دست آورد و در سال 1922 «بانک ایتالیا و آمریکا» را در ایتالیا تاسیس کرد.
در سال 1928 این کمپانی با بانک آمریکا در لس‌آنجلس ادغام شد و بزرگ‌ترین موسسه مالی و بانکی در آن کشور را تشکیل دادند. نام رسمی‌ بانک ایتالیا نیز پس از این ادغام به بانک آمریکا تغییر یافت و مدیریت کمپانی جدید به عهده جیانینی و «اورا مونت» قرار گرفت.
جیانینی علاقه زیادی به گسترش در تمامی ‌ایالات غربی داشت و به تدریج شعب مختلفی در این حوزه افتتاح کرد. این توسعه تحت هلدینگ «ترانس آمریکا» انجام گرفت، ولی در سال 1953 قانونگذاران بر جداسازی این هلدینگ پافشاری زیادی کردند.
بانک آمریکا بزرگ‌ترین ارائه دهنده خدمات کارت‌های اعتباری در جهان به حساب می‌آمد و از این رو می‌توان آن را پرچمدار بانکداری الکترونیک در جهان نامید. «آمریکارد»؛ اولین کارت اعتباری بانکی با شکل و شمایل امروزی آن بود. این کارت اعتباری در سال 1977 میلادی تغییر نام پیدا کرد و امروزه ما آن را با نام معتبر «ویزا‌کارت» می‌شناسیم. این کارت اعتباری تقریبا‌ در تمامی ‌کشورهایی که از سیستم بانکی مدرن و متصل به شبکه جهانی بانکداری برخوردار هستند، فعال است.
اصلی‌ترین فعالیت بانک آمریکا پرداخت وام و قراردادهای مشارکتی در بخش مسکن بود. شرکت‌های ساختمانی و صاحبان صنایع کوچک اصلی‌ترین مشتریان بانک آمریکا را تشکیل می‌دادند که اغلب با قراردادهای مشارکتی با بانک آمریکا مربوط شده‌ بودند.
ارائه خدمات مالی بین‌المللی به تجار و بازرگانان یکی دیگر از شاخه‌های اصلی فعالیت بانک آمریکا بود. ارزش دارایی این بانک‌ تا پایان سال 2006 میلادی حدود 571 میلیارد دلار گزارش شد. بر اساس اوراق قانونی بانک آمریکا، مجموع درآمد این بانک در سال 2006 میلادی 117میلیارد دلار بوده است که از این مبلغ 21 میلیارد دلار آن را سود خالص شرکت تشکیل می‌داده است.
بانک آمریکا 203 هزار کارمند دارد که در 82 کشور جهان مشغول ارائه خدمات به مشتریان هستند. «کنت‌دی‌لوییز»، مدیرعامل و رییس بانک آمریکا است. مجله بنکر در یکی از شماره‌های خود عملکرد این مدیر را در ماجرای بحران وام‌های اعتباری ستایش کرد. هوشیاری این مدیر باعث شد تا بانک آمریکا به ورطه این بحران در نیفتد، هر چند بانک آمریکا نیز از زیان دور نمانده است.
ادغام ویزا کارت با مستر کارت و تشکیل بزرگ‌ترین شبکه کارت‌های اعتباری در جهان، از برنامه‌هایی اصلی بانک آمریکا است که از سوی مدیران آن پیگیری می‌شود. در حقیقت با این ادغام شبکه کارت‌های اعتباری اروپا و ایالات متحده به صورت یکپارچه در خواهند آمد. بانک آمریکا در حال حاضر بخشی از سهام مستر کارت را در اختیار دارد.
این بانک با داشتن بیش از 284 هزار کارمند، در سال گذشته میلادی درآمدی بالغ بر 150 میلیارد دلار داشته است که سود خالصی معادل 6 میلیارد دلار را نصیب آن کرده است.

منبع:bsm.persianblog.ir


مرجع كد موزیك و قالب وبلاگ

ساخت كد آهنگ ساخت كد آهنگ